SUA triplează tarifele pentru turiștii străini în parcurile naționale începând din 2026
Turiștii străini care doresc să viziteze parcurile naționale americane, precum celebrele Grand Canyon sau Yellowstone, vor fi nevoiți să plătească o suprataxă semnificativă începând cu anul 2026, conform anunțului făcut marți de administrația Trump.
Începând cu 1 ianuarie, abonamentul anual care oferă acces la toate aceste parcuri va crește de la 80 de dolari la 250 de dolari (aproximativ 215 euro), ceea ce reprezintă o majorare de peste trei ori pentru persoanele care nu sunt rezidente în SUA, a precizat departamentul responsabil cu administrarea acestor parcuri.
Pentru cei care nu dețin acest tip de abonament, se va aplica o taxă suplimentară de 100 de dolari la biletele de intrare în cele mai vizitate parcuri, printre care Grand Canyon, Yosemite sau Yellowstone. Aceste noi tarife sunt introduse pentru a acorda „prioritate americanilor” la aceste situri, multe dintre ele fiind înscrise în patrimoniul UNESCO.
Secretarul Doug Burgum a declarat că „rezidenții americani vor continua să beneficieze de tarife accesibile, în timp ce nerezidenții vor plăti un tarif mai mare pentru a contribui la întreținerea și mentenanța parcurilor americane”. El a subliniat că „conducerea președintelui Trump pune întotdeauna familiile americane pe primul loc”.
Până în prezent, tarifele pentru rezidenți și străini erau identice. Totodată, în dorința de a favoriza turismul național, Departamentul de Interne a anunțat crearea unor „zile patriotice”, în care accesul în parcuri va fi gratuit pentru rezidenții americani. Aceste „zile patriotice fără taxe” pentru rezidenți vor include Ziua Președintelui, Ziua Veteranilor și ziua de naștere a lui Trump, care coincide cu sărbătoarea anuală a Zilei Drapelului.