Expert: „Ameninţarea Rusiei la adresa flancului estic al NATO s-ar putea intensifica după un armistiţiu în Ucraina”
Ameninţarea pe care o reprezintă Rusia faţă de flancul estic al NATO ar putea să devină mai acută în momentul în care se va ajunge la un armistiţiu în Ucraina, a declarat Wolfgang Ischinger, preşedintele Conferinţei de Securitate de la Munchen, într-un interviu acordat publicaţiei germane Tagesspiegel. ”Atât timp cât Ucraina continuă să apere Europa, riscurile nu sunt atât de mari”, a explicat Ischinger, subliniind faptul că armata condusă de preşedintele rus, Vladimir Putin, este acum în mare parte angajată pe frontul ucrainean, unde, conform estimărilor, pierde săptămânal mii de soldaţi.
Însă, a avertizat el, dacă se va ajunge la un armistiţiu, situaţia strategică se va modifica semnificativ. “Atunci, Putin va putea să-şi reconfigureze liniştit forţele militare, ceea ce va duce în mod inevitabil la o intensificare a ameninţărilor pentru ţările NATO din est”, a adăugat expertul german. Subliniind gravitatea situaţiei, Ischinger a insistat că, în ciuda necesităţii urgente de a pune capăt conflictului din Ucraina, o simplă întrerupere a focului nu ar trebui să fie interpretată ca un motiv pentru a relaxa măsurile de securitate în faţa Rusiei.
Президентul ucrainean, Volodimir Zelenski, este aşteptat la conferința de securitate planificată, unde va discuta despre provocările cu care se confruntă Ucraina în contextul războiului generat de invazia rusească. Acesta luptă împotriva forţelor ruse de aproape patru ani, având parte de sprijin din partea comunităţii internaţionale.
În încheiere, Wolfgang Ischinger a subliniat că sfârşitul conflictului din Ucraina nu este doar o problemă locală, ci reprezintă o chestiune de supravieţuire strategică pentru Germania şi întreaga Europă. El a accentuat rolul crucial al Ucrainei în apărarea continentului, aducând în discuţie responsabilitatea internaţională în a susţine această naţiune în faţa ameninţărilor externe.