JD Vance, vicepreședintele american, despre înfrângerea lui Viktor Orbán
Într-o reacție recentă, JD Vance, vicepreședintele Statelor Unite, și-a exprimat regretul față de pierderea lui Viktor Orbán în alegeri, subliniind, totodată, că SUA sunt pregătite să colaboreze cu succesorul acestuia. Declarațiile au fost făcute pe postul de televiziune Fox News.
„Mă întristează faptul că a pierdut, dar sunt încrezător că vom avea o colaborare eficientă cu viitorul prim-ministru maghiar”, a afirmat Vance, care a mai precizat că a fost conștient de probabilitatea ca Orbán să nu câștige. Acest mesaj vine după ce Vance a călătorit la Budapesta pentru a-l susține pe Orbán, considerat singurul lider european de la care a obținut suport public față de Vladimir Putin.
Când a fost întrebat despre utilitatea deplasării sale în contextul susținerii unui lider aflat în pericol de a pierde, Vance a recunoscut că Orbán a fost un lider excepțional, reușind să transforme profund Ungaria pe parcursul celor 16 ani de mandat. „Moștenirea sa este semnificativă, dar am realizat că această vizită nu se baza pe așteptărilor de câștig, ci pe dorința de a sprijini un aliat de încredere”, a adăugat Vance.
Vicepreședintele american a subliniat că vizita sa a fost motivată de o poziționare politică clară față de birocrația de la Bruxelles, indicând că Orbán a fost adesea protector al intereselor americane în fața unor acțiuni ostile din partea oficialilor europeni. „Există momente când, în fața unor decizii distructive, Viktor Orbán a fost singurul care a ridicat vocea pentru a apăra interesele Statelor Unite”, a declarat Vance.
Acest contexte aduce în discuție nu doar relațiile bilaterale dintre America și Ungaria, ci și modul în care politica europeană se intersectează cu valorile și interesele americane, subliniind importanța alianțelor strategice în plan global.