MAE, după închiderea consulatului de la Sankt Petersburg: Decizia era previzibilă și nu surprinde România
Federația Rusă a decis să închidă consulatul general al României de la Sankt Petersburg și, în aceeași ordine de idei, Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova a declarat consulul interimar român persona non grata.
Conform oficialilor din București, acest pas era așteptat, având în vedere că România a luat măsuri similare cu un lună în urmă, legate de consulul rus de la Constanța.
În fața Ministerului de Externe al Rusiei, ambasadorul României, Cristian Istrate, a fost întâmpinat de numeroși jurnaliști, dar nu a oferit niciun răspuns la întrebările acestora.
Ministerul rus al Afacerilor Externe a informat diplomatien român despre decizia de a declara persona non grata pe șeful interimar al consulatului general și i-a oferit un termen de 72 de ore pentru a părăsi Federația Rusă.
Mai mult, Ministerul a notificat că, în termen de 30 de zile, consulatul României de la Sankt Petersburg trebuie să fie închis, subliniind că Rusia și-a retras și consimțământul anterior pentru reînființarea acestui post consular.
Reacția părții române, conform Ministerului de Externe, a fost anticipată: „Ministerul Afacerilor Externe a comunicat de la bun început că o astfel de reacție din partea Rusiei era previzibilă. Această decizie este o consecință directă a măsurilor adoptate de autoritățile române pe 29 mai 2026, în urma incidentului cu o dronă rusească prăbușită în Galați.”
În același timp, ministrul de Externe, Oana Țoiu, a afirmat că, deși închiderea consulatului ar putea părea o măsură drastică, impactul asupra diplomației române va fi limitat, având în vedere că activitatea consulatului de la Sankt Petersburg a fost destul de redusă în ultimele luni.
Activitatea diplomatică română a fost afectată anterior, pe 29 mai, când consulul rus de la Constanța a fost declarat persona non grata și a fost somat să părăsească România, respectând termenul impus, după ce a participat totuși la o petrecere pe litoral.
Aceste măsuri vin în contextul unui climat diplomatic din ce în ce mai tensionat între România și Federația Rusă, marcând un nou episod în cadrul relațiilor bilaterale recent deteriorate.